Kuks

Kuks

Kuks je od našeho apartmánu vzdálen necelých 50 km, cesta tam trvá asi hodinu.

Historické okénko: Hospitál v Kuksu byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun. Areál hospitálu Kuks je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka.

Vzhledem k blízkosti Dvora Králové lze výlet na Kuks spojit s návštěvou známé zoo.

Od Michlova mlýna do Strážného

Od Michlova mlýna do Strážného

Krásný pěší výlet zhruba na 3 hodiny. Autobusem směr Špindlerův Mlýn dojedete k Michlovu mlýnu a po modré značce se vydáte do Strážného.

Cesta vede lesem, nenáročným terénem podél Dřevařského potoka, přezimovací oborou, míjí pláně s překrásnými roubenkami a výhledy na hřebeny Krkonoš.

Po ní dojdete až do Strážného, kde je možné se v místní hospodě občerstvit.

Odtud už jen seběhnout Kaménkou k Musherovi.

Od Špindlerovy boudy přes Luční boudu a Kozí hřbety do Špindlerova Mlýna

Kozí hřbety

Dvacetikilometrová procházka s krásnými výhledy na monumentální vrchol Sněžky a polskou stranu Krkonoš.

Ke Špindlerově boudě se jednoduše dostanete autobusem ze zastávky Vrchlabí, odbočka Strážné. Na tuto zastávku se pak vrátíte ze Špindlerova Mlýna.

Ratibořice a Babiččino údolí

Sousoší v Babiččině údolí

Babiččino údolí v Ratibořicích patří mezi nejoblíbenější výletní místa  ve východních Čechách. Právě sem umístila Božena Němcová děj své povídky Babička.

Do Ratibořic se z Horního Vrchlabí (tedy od našeho apartmánu) dostanete autem asi za hodinu. A když dojdete až k Rudrovu mlýnu, možná narazíte taky na věčně usměvavého mlynáře.

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov

Zámek Sychrov je letní sídlo knížat z rodu Rohanů ležící zhruba jednu hodinu cesty autem. z Vrchlabí Cestu z velké části kopíruje malebná řeka Jizera, kterou mají v oblibě i vodáci.

Doporučuji spojit výlet na Sychrov třeba s návštěvou Prachovských skal, Malé a Hrubé Skály nebo zříceniny hradu Trosky či Frýdštejna, případně některým z mnoha jiných kouzelných míst Českého ráje.